Ako impregnovať drevo?

Drevo je bezpochyby krásny stavebný materiál, ktorý má vysokú estetiku. Vlastnosti a vzhľad dreva spôsobujú, že je obľúbenou stavebný materiál, ktorý sa používa vo vnútri aj mimo budov. Drevené ploty, záhradný nábytok alebo altánky sú vystavené pôsobeniu poveternostných podmienok, húb a hmyzu. V záujme zachovania ich hodnoty, je preto vhodné správne zabezpečiť drevo.

Efektívne metódou ochrany dreva proti vlhkosti, UV žiareniu a škodcom je impregnácia. Impregnáciu možno prirovnať k základnej vrstve podkladu steny pred jej maľovaním - impregnácia preniká hlboko do dreva, chráni je zvonku a zvnútra, zabezpečuje proti plesniam, modraniu a hmyzu.

Jednoduchá metóda, umožňujúca trvalú ochranu dreva a zdôrazňujúca jeho estetický je spôsob impregnácie maľovaním. To môže byť vykonané samostatne, pri spomienke na prípravu podkladu a presné prevedenie jednotlivých etáp práce:

Etapa 1 - Príprava podkladu

Povrch pre impregnáciu musí byť suchý a bez nečistôt. Ak sú na povrchu škvrny alebo mastnoty, je potrebné premyť extrakčným benzínom a vysušiť. Drevený podklad musí byť hladký - to bude uľahčovať uplatňovanie hydroizolácie a činí viditeľným ročné kruhy. Pre vyhladenie povrchu najlepšie využiť brúsny papier so zrnitosťou 150 až 200, a zrnitosť papiera by mala byť zvolená v závislosti na stupni nerovnosti podkladu. Dobrým riešením je brúsiť celý prvok určený na impregnáciu, čo umožní získať rovnakú koloristiku dreviny. Mali by sme tiež pamätať na presné odstránenie prachu, ktorý bol vytvorený pri brúsení - najlepšie kefou, a potom znova - vlhkou handričkou.

przygotowanie_podloza_ii

Etapa 2 -aplikácia prvej vrstvy

Na pripravenom povrchu dreva začnemu impregnáciu prípravku. Na impregnáciu môže byť použitá dekoračno-ochranná impregnácia VIDARON s prídavkom Teflon ® surface protector. Chráni drevo na vonkajšej strane a zvnútra, pričom dáva dreveným prvkom elegantnú matnú povrchovú úpravu, zdôrazňujúc prirodzenú kresbu dreva. Drevené prvky, ktoré budú vystavené priamym poveternostným podmienkam je najlepšie zabezpečiť vrstvou bezfarebnej dekoračno-ochrannej impregnácie VIDARON. Bezfarebná Impregnácia je zbavená pigmentu, tak, že preniká hlboko do dreva a poskytuje úplnú ochranu proti biologickým rizikám - huby, hmyz, plesne, modranie

impregnowanie_2impregnowanie_1

Predtým, než začneme maľovanie impregnáciu dôkladne premiešame v pôvodnom obale. Odporúčaná teplota počas práce je od 5 ° C do 25 ° C. Pre impregnácie maľovaním je najlepšie využiť kefu určená pre produkty na báze rozpúšťadiel. Ak maľujme univerzálnym štetcom, dobrý spôsob bude brúsiť štetiny jemným brúsnym papierom. To zmäkčuje koncovku štetca a odstráni voľné štetiny. Impregnáciu rozotrieme kefkou na veľkej ploche dreva nie dlhšie než 10 minút. Keď podklad začne byť matný, impregnáciau rozotrieme polosuchým štetcom pozdĺž ročných kruhov dreva, od miest, ktoré boli maľované ako prvé. To zaistí jednotnú farbu dreva. Natretý prvok nechajme vyschnúť 12 hodín.

Etapa 3 - Brúsenie medzi vrstvami

Keď je prvá vrstva impregnácie úplne suchá , je treba začať brúsenie medzi vrstvami. Po prvom maľovaní, niektoré z drevených vlákien sa môžu zdvihnúť, tvoriac drsný nerovný povrch. Brúsenie povlaku umožní vyrovnanie, ktoré zvýši priľnavosť ďalšej vrstvy impregnácie. Táto činnosť sa vykonáva brúsnym papierom s hmotnosťou cca. 320. Po brúsení plochy by mali byť očistené od prachu (najlepšie vysávačom).

Etapa 4 -aplikácia druhej vrstvy

Druhú vrstvu výrobku dáme na celej ploche dreva rovnomerne, a to s ohľadom na rozotieranie polosuchým štetcom. Pretože drevo prijíma ďalšiu vrstvu prípravku pomaly, etapa brúsenie by sa mala začať o niečo neskôr. Príliš skoré rozotieranie môže v skutočnosti viesť k odfarbeniu. Doba schnutia druhej vrstvy je cca. 12 hodín.

Po ukončení práce dôkladne myjeme a osušíme nástroje. Pre mytie môžeme použiť redidlo pre ftalovo-olejové výrobky. Takto prevedená impregnácia umožňuje získať prirodzené čaro činí viditeľnou štruktúru dreva, ktoré zároveň účinne chráni.

plot2

  • przygotowanie_podloza_II_17.jpg
  • plot_1_11.jpg
  • impregnowanie_5_11.jpg
  • impregnowanie_2_11.jpg
  • impregnowanie_1_11.jpg