Drevený domček z detských snov

Vlastný, postavený domček na strome je snom každého dieťaťa. Je to skvelé miesto pre hranie, ktorý oživené nápaditou predstavivosťou, stáva sa magickým miestom. Konštrukciu možno ľahko previesť po opevneného hradu alebo pirátskej lodi. Stavba domčeka je výzva, ale aj skvelá zábava pre celú rodinu. Odporúčame na čo sa zamerať pri plánovaní takejto stavny a ako ju správne zabezpečiť.

domek1

Kto medzi dospelými pred niekoľkými rokmi nesníval aby mať vlastný "dom", alebo dokonca aj malé "M2" postavené na ... strome? Cez roky sa detinské fantázie v tejto veci nemenia a súčasné deti často snívajú o svojej vlastnej kajuty. Splnenie svojich túžob, choci vyžaduje trochu práce, je možné. Odmenou za vynaložené úsilie bude usmev a obdiv našich detí.

Dobrý plán je polovica úspechu

Postavenie skutočného stromového domčeka, okrem manuálnych zručností, vyžaduje trochu predstavivosti a tvorivosti. Nie sú žiadne dva identické stromy, takže každý projekt musí byť prispôsobený k odlišným podmienkam. Z tohto dôvodu, výstavba zariadenia by mala byť starostlivo naplánovaná. Na začiatku je potrebné zistiť, ako sa deti budú môcť k nemu dostať - podlahou, po špeciálnom rebríku, po lane, alebo po malých schodoch? To sú len niektoré z možností. V závislosti na možnosti, ktorú zvolíme, bude výstavba domčeka vyzerať inak. Pri vytváraní vizualizácie, napríklad, môžete vyhľadať inšpiráciu napr. na internete. Akonáhle si vyberieme najlepšiu hranu, môžeme začať pracovať. Na začiatku budeme musieť nájsť správny strom. Mal by byť zdravý, a jeho kmeň dostatočne silný. Ak nájdeme dobrý strom, domček sa bude môcť oprieť výhradne na jeho kmeni a konároch. Cez toto, celú konštrukciu stojí za to posilniť ďalšími dobre zakotvený v zmei podperami. Domček mali by sme plánovať tak, aby bol čo najviac stabilný, a zároveň neprekážal v normáloym vývoji stromu. Na jeho výstavbu je najlepšie použiť prírodné materiály, najmä drevo, ktoré je nielen krásne, ale aj - po zabezpečení vhodným spôsobom - veľmi odolné. Ďalšou výhodou použitie tohto materiálu je pomerne jednoduché spracovanie. Vzhľadom k tomu, budujeme pre naše deti, spomeňme si na bezpečnostné otázky. Konštrukcia by preto nemala byť umiestnená príliš vysoko. Treba tiež vytvoriť okolo stromu špeciálnu, prípadne hrubú vrstvu odpruženie - napr. zo strúhanej kôry. Vyrobené z dreva prvky domčeka, musia mať zaoblené hrany a všetky povrchy majú byť dobre vybrúsené a bez triesok.

domek2

Správna vonkajšia ochrana

Aby domček bol odolný proti poveternostným vplyvom a hmyzu, je nutné, aby správne ho zabezpečiť. To platí ako pre „priečelia", a interiérov a všetkých rezných hrán, drážok alebo vyvŕtaných otvorov. Vďaka tomu získame istotu, že výsledok našej práce bude dobre chránený. Spôsob, ako zabezpečiť vhodnú ochranu pre masívne drevo, je pomaľovať ho vhodným prostriedkom. Po prvé, drevo zabezpečíme vrstvou bezfarebnej impregnáci dekoračno-ochrannej VIDARON. Bezfarebná verzia bude základným náterom pre následné vrstvy. Použitá ako základný náter, impregnácia skvele chráni drevo pred plesňami, modraním a hmyzom. Hlboko preniká do materiálu a poskytuje plnú ochranu proti biologickým rizikám. S cieľom získať plnú ochranu a pridať domčeku estetický vzhľad, musia byť impregnované povrchy po 24 hodinách brúsnym papierom, odstráňte prach a lakujte vhodným prostriedkom vo farebnej verzii, napr. dekoračno-ochranný lak VIDARON. Obsahuje unikátny systém troch vysoko kvalitných živíc a vytvára trvanlivý, pružný povlak. Môžete si vybrať zo širokej škály farieb, o.i. zlatá borovica, americký mahagón alebo kanadský javor. Lakomoridlo naneste na celú plochu jednotnou vrstvou pozdĺž ročných kruhov dreva. Aby sa dosiahlo účinnú ochranu, je treba použiť aspoň dve vrstvy. Následné aplikácie by sa mali previesť v intervaloch minimálne 12 hodín, po preschnutí predchádzajúcej vrstvy. Môžeme maľovať štetcom, valčekom alebo striekaním. Povrchy natreté Impregnáciou a lakomoridlom VIDARON zaručujú 6 rokov účinnej ochrany dreva.

Farebný interiér

Keď domček už stojí, a všetky vonkajšie súčasti sú riadne zabezpečené, je treba začať vhodnú prípravu interiéru. To tiež vyžaduje zodpovedajúcu ochranu. Čo sa týka výberu farieb, obmedzením je len naša predstavivosť - konečne, tvoríme domček pre naše deti. Vzrušujúce farby budú stimulom k hrám a zdrojom inšpirácie pre ďalšie, plné smiechu dobrodružstvá v imaginárnom svete. Obzvlášť jemný a bezpečný pre naše deti výrobok, je lakomoridlo VIDARON Super Efektívne určený pre ochrannú a dekoratívnu maľbu dreva.

Lak sa veľmi dobre hodí aj pre drevené hračky a prvky detského ihriska. Je ľahko použiteľná a má dobre krycie vlastnosti. Po maľovaní vytvára hladký povlak, odolný voči vode, svetlu a poveternostným vplyvom. Tento výrobok je v súlade s európskou normou "Bezpečnosť hračiek". Vytvorenie domčka na strome je naozaj veľká úloha, ale tiež obrovský zdroj pýchy pre každého domáceho majstra. Konečne, nič iné neteší tak, ako obdiv a ocenenie dieťaťa, ktoré práve o tom snívalo. Vyrobený z masívneho dreva a riadne chránené pred poveternostnými vplyvmi domček je ideálnym miestom pre zábavu na mnoho rokov.

  • domek2_10.jpg
  • domek1_10.jpg